Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Yeşim Özdemir

Canan Karatay Diyeti

Karatay diyetinin haftalık listesini ve doktor Canan Karatayın KARATAY DİYETİ hakkında önemli önerilerini ve açıklamalarını yazılı olarak listesi aşağıda sunulmaktadır. Canan Karatay hocanın bu önemli diyeti kısa sürede sonuç almanızı sağlarken diyete kesinlikle bağlı kalmanızı tavsiye ediyoruz değişim büyük oranda sağlıklı olacaktır. Ayrıca vücudunuza yararı olan bir diyet listesidir. Çoğu kişi tarafından kullanılan Karatay Diyeti çoğu kişinin zayıflamasına sağlıklı kilo vermesine vücudunun eski sağlığına geri dönmesine yardımcı olmuştur. Bir çok kişi Karatay Diyeti Nasıl Yapılır sorusunu sorarken size bu konumuzda bütün soruların cevabını tek bir yazımızda anlatıyoruz. Karatay Diyeti ile ilgili her şey aşağıda sıralı ve detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sağlıklı ve Huzurlu günler geçirmeniz dileklerimizle..

1. Gün

Kahvaltı: 2 adet yumurta (suda rafadanveya kayısı kıvamında haşlanmalı, tereyağında peynirli omlet de olabilir) 8 - 10 tane tuzsuz siyah veya yeşil zeytin. Bir avuçiçi kadar beyaz peynir, 4-5 adet gün kurusu kayısı, şekersiz bitki çayı, 1 ince belli çay bardağı ceviz içi (yeni kırılmış cevizler ekmek yerine tüketilmelidir.) Öğlen: Bir avuç içi kadat dana söğüş, mevsim salatası (veya turplu, havuçlu, sirkeli, zeytinyağlı ve az miktarda kristal kaya tuzu ile hazırlanmış salata), zeytinyağlı fasulye, 1 su bardağı tuzsuz ayran, istenildiği kadar şekersiz bitki çayı veya su Ara Öğün: Yarım su bardağı ceviz, şekersiz çay ya da limonlu su. Akşam: Balık, bol salata (yeşil soğan, turp ve roka ile hazırlanıp içine doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile keten tohume eklenmelidir.

2. Gün

Kahvaltı: Suda haşlanmış 2 yumurta (kayısı kıvamında olarak ya da tereyağında omlet yada menemen olabilir), 8-10 adet tuzsuz zeytin, 1 avuçiçi beyaz peynir, 2-3 adet çarliston biber, 5-6 minik domates, şekersiz çay yada süt, 1 ince belli çay bardağı fındık (yeni kırılarakekmek yerine tüketilmelidir). Ara Öğün: Yarım su bardağı ceviz, bol su veya yeşil çay Öğlen: Bir tabak zeytinyağlı barbunya veya etli sebze yemeği, lahana veya karnabahar salatası (çiğ yada buğulanmış olabilir), 1 su bardağı ayran ya da Türk kahvesi (diğer kayveler yasak) Akşam: Balık (fırında buğulanmış yada ızgara), 1 tabak plaki, salata (diğer salatalar gibi hazırlanacak), 2 kibrit kutusu tahin helvası

3. Gün

Kahvaltı: Haşlanmış 2 yumurta, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 2-3 adet tatlı kırmızı biber, bitki çayı, 1 çay bardağı antep fıstığı(tuzsuz ve yeni kırılmış fıstığı ekmek olarak tüketin) Ara Öğün: Tuzsuz yer fıstığı (kavrulmamış ve yenii kırılmış), bol su veya bitki çayı. Öğlen: 1 bardak zeytinyağlı taze yeşil fasulye, 3-4 adet ızgara köfte, 1 kase yoğurt,salata bol su veya ayran Ara Öğün: 1 elma yada armut, 1 kase yoğurt. Akşam: 3-4 sap kuzu pirzola veya avuç içi kadar ızgara bonfile, enginar(zeytinyağı ile pişirilmiş) veya 1 tabak bakla, mevsim salatası (keten tohumlu)

4. Gün

Kahvaltı: Sabah 2 tane yumurta ile az tereyağında pişirilmiş omlet, 8-10 adet tuzu alınmış zeytin, 1 avuş içi beyaz peynir, 2 tane çarliston biber, 1-2 tane salatalık, maydanoz ve kırmızı biber, bitki çayı, 1 çay bardağı çeviz içi. (ekmek yerine tüketilmelidir) Ara Öğün: 1 avuç içi tuzsuz yer fıstığı yada badem, limonlu su veya bitki çayı Öğlen: 1 avuç kadar dana bonfile ya da 3-4 kalem kuzu pirzola, 1 tabak zeytinyağlı pırasa, 5-6 adet minik domates, 1 kase yoğurt ve 1 tatlı kaşığı keten tohumu, bol su. Ara Öğün: 1 ufak portakal veya mevsim meyvesi, 1 avuç tuzsuz yer fıstığı veya badem içi Akşam: Balık ızgara, kırmızı kuru soğan, lahana salatası veya turp, roka, brüksel lahanası ve havuç ile hazırlanmış salata, 1 tabak piyaz zeytinyağlı barbunya.

5. Gün

Kahvaltı: 2 yumurta ile az tereyağı ile pişmiş peynirli omlet, 8-10 adet tuzu alınmış zeytin, 1 avuç içi beyaz peynir, 2 tane çarliston biber, 1-2 tane salatalık, maydanoz ve krmızı biber, bitki çayı, 1 çay bardağı Antep fıştığı. (ekmek yerine tüketilecek) Ara Öğün: 1 avuç içi çeviz, bol limonlu su veya bitki çayı Öğlen: 1 porsiyon şiş kebap (pide, pilav, patates vb. yanında olmayacak), taze yeşil biber, domates, turp, soğan ve sumak, 1 kase yoğurt ve 1 tatlı kaşığıketen tohumu, bol su ya da ayran. Ara Öğün: 1 elma ve 1 avuç tuzsuz yerfıştığı, limonlu su veya şekersiz çay Akşam: 3-4 sap kuzu pirzola, zeytinyağlı enginar ya da yoğurtlu semizotu salatası, mevsim salatası

6. Gün

Kahvaltı: pastırmalı yumurta, 8-10 adet tuzsuz zeytin, 1 avuç içi beyaz peynir, maydanoz ya da nane, şekersiz çay, 1 çay bardağı antep fıştığı. (ekmek yerine tüketilmelidir) Ara Öğün: 1 avuç içi çeviz, limonlu su veya şekersiz bitki çayı Öğlen: 1 porsiyon ızgara bonfile, taze yeşil biber, domates ya da kuru soğan Ara Öğün: 1 ufak boy portakal veya elma, şekersiz bitki çayı. Akşam: Balık ızgara, salata,iki kibrit kutusu tahin helva

7. Gün

Kahvaltı: Peynirli omlet veya pastırmalı yumurta, 1 avuç içi beyaz peynir, 8-10 adet zeytin, kırmızı biber, domates, salatalık, şekersiz çay, 1 çay bardağı ceviz (ekmek yerine tüketilecek) Ara Öğün: 1 avuç içi ceviz, limonlu su veya şekersiz çay. Öğlen: 1 tabak kuru fasulye, 1 avuç içi bonfile veya biftek, 1 adet kuru soğan, çoban salatası. Ara Öğün: 1 avuç tuzsuz yer fıstığı, şekersiz çay Akşam: Balık ızgara, yeşil soğan,bol roka ve domates, közlenmiş kırmızı biber.